2019-2020 Results
MSDL States - Online
May 2020
May 2020
FIRST PLACE
Matthew Cole - Original Oratory Enya Kamadolli & Maya Garg - Novice PF Debate Maya Garg - Speaker Award - Novice PF Debate SECOND PLACE Audrey Kim - Declamation Jay Garg - Speaker Award - Varsity PF Debate THIRD PLACE Shona Goodkin - Children's Literature Coco Lheritier - Dramatic Performance Matthew Cole - Program Oral Interpretation Enya Kamadolli - Speaker Award - Novice PF Debate Will Chassé - Speaker Award - Varsity PF Debate FOURTH PLACE Christina Lee - Prose Reading Mariam Khamaj & Erin Cunningham - Novice PF Debate FIFTH PLACE Angie Zhu - Dramatic Performance |
SIXTH PLACE
Shona Goodkin - Program Oral Interpretation Erin Cunningham - Speaker Award - NPF Debate Veer Sawhney - Speaker Award - Varsity PF Debate EIGHTH PLACE Anika Sridhar - Speaker Award - Varsity PF Debate NINTH PLACE Julian Fefer - Speaker Award - Novice PF Debate Jessica Wu - Speaker Award - Varsity PF Debate SEMI-FINALS Frank Liu - Impromptu Speaking Stephanie Tian - Poetry Reading Jenny He - Prose Reading QUARTER-FINALISTS Julian Fefer & Donny Tou - Novice PF Debate Finn Kennedy & Zhitong Liu - Novice PF Debate Sam Jones & Andrew Li - Varsity PF Debate Caleb Lazar & Jocelyn Wu - Varsity PF Debate Jay Garg & Anika Sridhar - Varsity PF Debate |
Mardi Gras Tournament
29 February 2020
Shrewsbury H.S.
NSHS - 1st Place overall
29 February 2020
Shrewsbury H.S.
NSHS - 1st Place overall
FIRST PLACE
Arman Tendulkar - Big Questions Debate Matthew Cole & Coco Lheritier - Team Improv SECOND PLACE Andrew Li & Natalie Jones - Big Questions Debate FOURTH PLACE Leah Goodkin - Congressional Debate Jenny He - Novice OI Final FIFTH PLACE Andrew Kupovich - Group Discussion Maya Zeldin - Informative Speaking Celia Chu - Novice Extemp Noa Racin - Novice OI Final Aseel Rafat - Original Oratory Shona Goodkin - Program Oral Interp Laila Polk - Varsity Extemp |
SIXTH PLACE
Idan Miller - Congressional Debate Alex Wu - Novice Extemp Stephanie Tian - Prose Reading SUPER-SESSION in CONGRESSIONAL DEBATE Matan Josephy SEMI-FINALS Shona Goodkin - Children's Literature Reading QUARTER-FINALS Jessica Wu & Cat Lu - Public Forum Debate TOP NOVICE Aseel Rafat - Original Oratory |
NCFL National Qualifiers
8 February 2020
Shrewsbury H.S.
8 February 2020
Shrewsbury H.S.
NATIONAL QUALIFIERS
CONGRESSIONAL DEBATE Leah Goodkin Matan Josephy Yarden Shestopal Amy Xiao DRAMATIC PERFORMANCE Kate Butts Coco Lheritier ORIGINAL ORATORY Laura Braudis Matthew Cole |
PUBLIC FORUM DEBATE Max Marrinan & Jonathan Stolow Julian Fefer & Donny Tou Sam Jones & Dana Silvian Maya Garg & Enya Kamadolli Jasper Datta & Theo Datta ALTERNATES Audrey Kim - 1st Alternate in Declamation Mikaél Rotberg - 1st Alternate in Dramatic Performance Ellen Yang - 1st Alternate in Congressional Debate Angie Zhu - 2nd Alternate in Dramatic Performance |
Columbia University
January 24-26, 2020
January 24-26, 2020
Public Forum Debate
Aeden Kamadolli - Top Speaker Aeden Kamadolli & Kenji Walker - Semi-finalists Caleb Lazar & Jessica Wu - Quarter-finalists Maya Makarovsky & Anais Mobarak - Quarter-finalists Eliza Madigan & Anna Zhang - Double Octa-finalists Julian Fefer & Donny Tou - Run-off Round |
Congressional Debate
Laila Polk - Finalist Amy Xiao - Finalist |
NSDA Qualifiers
January 2020 NSHS - Overall District Sweepstakes Award QUALIFIERS Matthew Cole - Original Oratory Leah Goodkin - International Extemp Shona Goodkin - Program Oral Interp Aeden Kamadolli & Kenji Walker - Public Forum Debate Benjamin Moshes - Big Questions Debate Laila Polk - Congressional Debate Mia Shursky & Jennifer Wang - Duo Interpretation Amy Xiao - Congressional Debate Angie Zhu - Humorous Interpretation Alternates 1st Alternate: Max Marrianan - Big Questions Debate 2nd Alternate: Kate Butts - Dramatic Interpretation |
|
VARSITY PUBLIC FORUM DEBATE
Semi-Finals Amit Fudim & Will Chassé Double-Octo Finalists Dana Silvian & Sam Jones Maya Makarovsky & Anais Mobarak Maya Garg & Enya Kamadolli Andrew Kupovich & Jane Shen Run-Off Round Sara Saloum & Emily Zhang Jasper Datta & Theo Datta SPEAKER AWARDS 8th: Anais Mobarak |
NOVICE PUBLIC FORUM DEBATE
Quarter Finalists Natalie Jones & Wasan Rafat Will Lock & Yi Lin Yang Octo-Finalists Wendy Li & Saakshi Challa SPEAKER AWARDS 3rd: Akhil Ibrahim 4th: Rafat Wasan 6th: Yi Lin Yang 9th: Will Lock |
Winter Festival
Newton South
January 11, 2020
4th Place Overall
Newton South
January 11, 2020
4th Place Overall
FIRST PLACE
Matthew Cole - Program Oral Interp Christina Lee - Prose Reading Benjamin Moshes - Big Questions Debate SECOND PLACE Matthew Cole - Original Oratory Andrew Li & Zhitong Liu - Big Questions Debate THIRD PLACE Josh Shen - Congressional Debate Maya Zeldin - Informative Speaking FOURTH PLACE Shona Goodkin - Children's Literature Reading FIFTH PLACE Laura Braudis - Original Oratory Matan Josephy - Congressional Debate Mikaél Rotberg - Play Reading SIXTH PLACE Jenny He - Novice OI Final |
SEVENTH PLACE
Frank Liu - Impromptu Speaking SEMI-FINALISTS Jasper & Theo Datta - BQ Debate Finn Kennedy & Akshay Ramana - BQ Debate William Lock & Max Marrinan - Varsity PF Debate SUPER-SESSION IN CONGRESSIONAL DEBATE Mark Higgins Yarden Shestopal TOP SPEAKER AWARDS Wassan Rafat - 6th Speaker - Varsity PF Debate Rohi Pillay - 9th Speaker - Novice PF Debate Kenji Walker - 10th Speaker - Varsity PF Debate TOP NOVICE Frank Liu - Impromptu Tanay Nisar - Varsity Extemp HONORABLE MENTION Coco Lheritier - Dramatic Performance |
Holly Festival
Natick H.S.
December 14, 2019
3rd Place Overall
Natick H.S.
December 14, 2019
3rd Place Overall
FIRST PLACE
Shona Goodkin - Children's Literature Reading Audrey Kim - Declamation SECOND PLACE Max Marrinan - Novice Extemp Matthew Cole - Original Oratory Stephanie Tian - Poetry Reading B. Moshes, W, Rafat, A. Zhang & E. Zhang - TV News Team THIRD PLACE Matthew Cole - Drama Audition Andrew Kupovich - Group Discussion Matthew Cole - Program Oral Interp Christina Lee - Prose Reading FOURTH PLACE Tanay Nisar - Novice Extemp FIFTH PLACE Ahona Dam - Novice Oral Interp SIXTH PLACE Melinda Yung - Declamation Laila Polk - Congressional Debate |
SEVENTH PLACE
Laura Braudis - Prose Reading SUPER SESSION in CONGRESSIONAL DEBATE Mark Higgins TOP NOVICE Audrey Kim - Declamation Frank Liu - Varsity Extemp Ahona Dam - Original Poetry Ahona Dam - Prose Reading HONORABLE MENTION Maya Zeldin - Informative Speaking Stefan Lachenmann - Novice Extemp Shiv Sawhney - Novice Extemp Ahona Dam - Prose Reading PENTATHLETES Matthew Cole - 5th Place Shona Goodkin |
Princeton University
December 7-8, 2019
Matthew Cole - Semi-finalist - Original Oratory
Leah Goodkin - Semi-finalist - Congressional Debate
Maya Makarovsky & Anais Mobarak - Quarter-finalists - Public Forum Debate
Jonathan Stolow & Max Marrinan - Octa-finalists - Public Forum Debate
Caleb Lazar & Jessica Wu - Octa-finalists - Public Forum Debate
Dana Silvian & Sam Jones - Double Octa-finalists - Public Forum Debate
Andrew Li & Akshay Ramana - Run-off Round - Public Forum Debate
December 7-8, 2019
Matthew Cole - Semi-finalist - Original Oratory
Leah Goodkin - Semi-finalist - Congressional Debate
Maya Makarovsky & Anais Mobarak - Quarter-finalists - Public Forum Debate
Jonathan Stolow & Max Marrinan - Octa-finalists - Public Forum Debate
Caleb Lazar & Jessica Wu - Octa-finalists - Public Forum Debate
Dana Silvian & Sam Jones - Double Octa-finalists - Public Forum Debate
Andrew Li & Akshay Ramana - Run-off Round - Public Forum Debate
Warrior Showdown
Lincoln-Sudbury
December 7, 2019
Lincoln-Sudbury
December 7, 2019
SPEECH & CONGRESS
FIRST PLACE Ellen Yang - Congressional Debate SECOND PLACE Shona Goodkin - Children's Literature Reading Tanay Nisar - Novice Extemp Ahona Dam - Novice Oral Interp THIRD PLACE Simran Khatri - Novice Oral Interp Laila Polk - Congressional Debate FIFTH PLACE Frank Liu - Novice Extemp Stephanie Tian - Poetry Reading Peppa Pig - Multiple Reading Matan Josephy - Congressional Debate SEVENTH PLACE Adele Fegley - Novice Oral Interp TOP NOVICE Kate Butts - Dramatic Performance Simran Khatri - Prose Reading Matan Josephy - Congressional Debate |
PUBLIC FORUM DEBATE
OCTOS (This is as far as the tournament went) Liu & Chen - Varsity PF Debate Zhang & Ibrahim - Novice PF Debate Li & Lock - Novice PF Debate Jones & Zhang - Novice PF Debate DOUBLE-OCTOS Anthony & Moshes - Varsity PF Debate Rafat & Fefer - Varsity PF Debate SPEAKER AWARDS 4th: Akhil Ibrahim - Novice PF Debate 5th: Natalie Jones - Novice PF Debate 7th: Emily Zhang - Varsity PF Debate 9th: Arman Tendulkar - Varsity PF Debate TOP NOVICE Wendy Li & William Lock - Novice Public Forum Debate CONGRESSIONAL DEBATE SUPER SESSION Josh Shen Yarden Shestopal Sam Zarr |
Gracia Burkill Tournament
Natick High School
9 November 2019
Natick High School
9 November 2019
Recognized for Receiving Rank of "1" in a round
Recognized for Receiving Rank of "1" in a round
Ahona Dam (PR)
Adele Fegley (PO) Leah Goodkin (Congress) Shona Goodkin (KL) Simran Khatri (PR) |
Andrew Kupovich (NX)
Stefan Lachenmann (NX) Christina Lee (PR) Frank Liu (NX) Laila Polk (Congress) |
Noa Racin (PR)
Stephanie Tian (PO) Amy Xiao (Congress) Gabriella Zaff (DEC) Maya Zeldin (INFO) |
FIRST PLACE
Amy Xiao - Congressional Debate SECOND PLACE Andrew Kupovich - Novice Extemp THIRD PLACE Christina Lee - Prose Reading FOURTH PLACE Shona Goodkin - Children's Literature Reading Maya Zeldin - Informative Speaking Tanay Nisar - Novice Extemp Matthew Cole - Program Oral Interp (POI) FIFTH PLACE Shona Goodkin & Maya Zeldin - DUO Stefan Lachenmann - Novice Extemp |
SIXTH PLACE
Noa Racin - Novice Oral Interp Ahona Dam - Prose Reading FINALIST Leah Goodkin - Congressional Debate SEMI-FINALIST Stephanie Tian - Poetry Reading HONORABLE MENTION Matthew Cole - Original Oratory TOP NOVICE Kate Butts - Dramatic Performance Ahona Dam - Prose Reading |
Fall Kick-off
Revere High School
26 October 2019
NSHS - 3rd Place
Revere High School
26 October 2019
NSHS - 3rd Place
FIRST PLACE
Shona Goodkin - Storytelling SECOND PLACE Matthew Cole - Original Oratory THIRD PLACE Simran Khatri - Novice Oral Interp FOURTH PLACE Shona Goodkin & Maya Zeldin - DUO Interp Stephanie Tian - Poetry Reading FIFTH PLACE Frank Liu - Novice Extemp Ellen Yang - Congressional Debate |
SIXTH PLACE
Adele Fegley - Novice Oral Interp Noa Racin - Prose Reading Preethika Vemula - Declamation SUPER SESSION in CONGRESSIONAL DEBATE Matan Josephy TOP NOVICE Kate Butts - Dramatic Performance Adele Fegley - Poetry Reading Matan Josephy - Congressional Debate Noa Racin - Prose Reading |
MSDL Novice Tournament
19 October 2019
19 October 2019
Boston Latin School
21 September 2019
21 September 2019
CONGRESSIONAL DEBATE RESULTS
Leah Goodkin - 1st Place - Congressional Debate Amy Xiao - 2nd Place - Congressional Debate Yarden Shestopal - 4th Place - Congressional Debate PUBLIC FORUM DEBATE RESULTS Max Marrinan & Jonathan Stolow - 1st Place - Public Forum Debate Donny Tou & Julian Fefer - 2nd Place - Public Forum Debate Aeden Kamadolli & Kenji Walker - Semi-finalists Theo Data & Jasper Data - Quarter-finalists Arman Tendulkar & Erin Cunningham - Quarter-finalists |
PUBLIC FORUM DEBATE
SPEAKER AWARDS 1st: Frank Jiao 3rd: Jonathan Stolow 4th Max Marrinan 6th: Donny Tou 7th: Julian Fefer 8th: Michael Lezhnin 10th: Aeden Kamadolli |
Yale University
13-15 September 2019
13-15 September 2019
Leah Goodkin - semi-finals in Congressional Debate
Matthew Cole - quarter-finals in Original Oratory
Amit Fudim & Will Chassé - Double-octafinals in Varsity Public Forum Debate
Max Marrinan & Jonathan Stolow - Double-octafinals in Varsity Public Forum Debate
Erin Cunningham & Arman Tendulkar - Double-octofinalss in JV Public Forum Debate
Matthew Cole - quarter-finals in Original Oratory
Amit Fudim & Will Chassé - Double-octafinals in Varsity Public Forum Debate
Max Marrinan & Jonathan Stolow - Double-octafinals in Varsity Public Forum Debate
Erin Cunningham & Arman Tendulkar - Double-octofinalss in JV Public Forum Debate