NSDA Nationals
13-20 June 2015 |
. Jasper Primack - 9th Place U.S. Extemp
Amanda Stavis - Semi-finalist in Storytelling Bella Ehrlich & Kayla Chang - Round 9 in Public Forum Debate Jasper Primack - Quarter-finalist in Impromptu |
.
|
Masterson Award for Excellence in Speech & Debate
Eleanor E. Wright Award for Excellence in Debate Aidan Bassett - National Champion in Declamation Bella Ehrlich & Feli Kuperwasser - Quarter-Finalists in Public Forum Debate (among top 8 teams out of over 250) Jae Seung Lee & Zephy Chang - Octo-Finalists in Public Forum Debate (among top 16 teams in event) Jason Ma - Quarter-Finalist in Extemp Winson Ye - Quarter-Finalist in Extemp Jasper Primack - Octo-Finalist in Extemp Veronica Podolny & Rebecca Shaar - Double-Octofinalists in Public Forum Debate (top 32) Ben Silvian & Daniel Goldstein - Double-Octofinalists in Public Forum Debate (top 32) |
STATE CHAMPIONS
Jason Ma - Extemp Jasper Primack - Impromptu Lily Borak - Play Reading Jonathan Kirshenbaum - Poetry Reading SECOND PLACE Jasper Primack - Extemp Winston Jiang - Radio Broadcasting THIRD PLACE Jessica Landon - Prose Reading Reading Sakshi Das - Radio Broadcasting FOURTH PLACE Aidan Bassett - Declamation "Arabian Nights" - Multiple Isabel Autor, Rhea Dudani, CJ Goodfriend, Matthew Martignoni, Rachel Nadai & Liza Sockwell Kim Gravlin - Prose Reading |
FIFTH PLACE
Andrea Lirio - Declamation James Rao - Extemp "Where the Wild Things Are" - Multiple Aidan Bassett, Liel Dolev, Jessica Landon, Karen Weinstock, Rebecca Williams Jonathan Kirshenbaum - Prose Reading SIXTH PLACE Nicholas Kieran - Impromptu Karen Weinstock - Prose Reading DOUBLE ENTRY AWARDS for Excellence in 2 different genres Aidan Bassett (Platform & Interp) James Rao (Limited Prep & Debate) Jonathan Kirshenbaum (Interp & Limited Prep) HONORABLE MENTION Lily Borak - Dramatic Performance |
Varsity Public Forum Debate
Second place - Zephy Chang and Jae Seung Lee Semi-finalist - Veronica Podolny and Rebecca Shaar Quarter-finalist - Mitch Gamburg and Ayush Upneja 3rd place speaker - Veronica Podolny 6th place speaker - Bella Ehrlich 7th place speaker - Rebecca Shaar 9th place speaker - Ayush Upneja |
Novice Public Forum Debate
First place - Hannah Phan and Deika Albert Second place - Carol Zhang and Sophia Guan Semi-finalist - Arushi Singh and Bhairavi Chandersekhar Fifth place - Kimia Tabatabaei and Gil Alon Sixth place - Ben Anderson-Krim and Daniel Abdulah 1st place speaker - Hannah Phan 2nd place speaker - Carol Zhang 4th place speaker - Gil Alon 5th place speaker - Sophia Guan |
FIRST PLACE
Aidan Bassett - Declamation Shira Abramovich & Amanda Stavis - Duo Interp Jasper Primack - Extemp Sierra Weintraub - Freeze Improv Malcolm Davis - Hybrid PFD Speaker Jessica Landon & Carrie DiPietro (UR) - Mixed Duo Deika Albert & Hannah Phan - PF Debate Jasper Primack - Tabloid Extemp Zephy Chang & Natasha Kadlec - Hybrid PFD SECOND PLACE Liel Dolev & Rebecca Williams - Duo Interp James Rao - Extemp Brigitte Tang - Novice Reading Aidan Bassett - Original Oratory Ayush Upneja & Mitch Gamburg - PF Debate Lily Borak - Play Reading Zephy Chang - Hybrid PFD Speaker Malcolm Davis & Sandeep Shankar (LS) - Hybrid PFD |
THIRD PLACE
Emma Spector - Freeze Improv Aidan Bassett - Impromptu Storytelling Kim Gravlin & Aditi Singh (SB) - Mixed Duo Vicky Huang - Novice Reading Anton Malin - Radio Broadcasting Rebecca Shaar & Daniel Bamfo (AB) - Hybrid PFD FOURTH PLACE Shira Abramovich - Freeze Improv Emma Spector - Impromptu Jonathan Kirshenbaum - Prose Reading Nighat Ansari - Radio Broadcasting Vicky Huang - Students Revenge Tifany Tang & Beth Gordon (NE) - Hybrid PFD FIFTH PLACE Sierra Weintraub - Children's Literature Naomi Li & Ariel Hirschhorn - Duo Interp Alisa Rabin - Impromptu Storytelling Arabian Nights - Multiple Reading Mona Baloch - Original Oratory Jessica Landon - Prose Reading Winston Jiang - Radio Broadcasting James Rao - Tabloid Extemp Cam Martin & Tracy Sexton (NE) - Hybrid PFD |
SIXTH PLACE
Michelle Cheng - Children's Literature Mike Ryter - Student Congress Winson Ye - Extemp Amanda Stavis - Freeze Improv Matt Gubenko - Impromptu Sophia Cataldo - Novice Reading Carol Zhang & Sophia Guan - PF Debate Sakshi Das - Radio Broadcasting Ariel Hirschhorn - Students Revenge Rebecca Shaar - Hybrid PFD Speaker SEVENTH PLACE Alisa Rabin - Novice Reading SEMIFINALISTS & FINALISTS Jaehun Lee - Finalist - Student Congress Isabella Xie - Semi-finalist - Prose TOP NOVICES Naomi Li & Ariel Hirschhorn - Duo Interp Deika Albert & Hannah Phan - PF Debate Sierra Weintraub - Freeze Improv |
FIRST PLACE
Jasper Primack - Impromptu Lily Borak - Play Reading Jonathan Kirshenbaum - Poetry Reading Kim Gravlin - Prose Reading SECOND PLACE Aidan Bassett - Declamation Zephy Chang & Ben Silvian - PF Debate Jasper Primack - Varsity Extemp "Greater Tuna" - Multiple Reading Aidan Bassett, Lily Borak, Jessica Landon, Matthew Martignoni, Rachel Nadai, Sierra Weintraub |
THIRD PLACE
Naomi Li - Novice Reading Sam Fishman - PF Debate Speaker Award FOURTH PLACE Ayush Upneja - PF Debate Speaker Award Winson Ye - Varsity Extemp FIFTH PLACE Malcolm Davis - PF Debate Speaker Award James Rao - Varsity Extemp Kim Gravlin & Jessica Landon - Team Improv |
SIXTH PLACE
Aidan Bassett - Original Oratory Jonathan Kirshenbaum - Prose Reading Zephy Chang - PF Debate Speaker Award QUARTER-FINALIST Jason Ma - Impromptu James Rao - Impromptu HONORABLE MENTION Sierra Weintraub - Children's Literature TOP NOVICE Sierra Weintraub - Lyrical Poetry |
Harvard University Invitational
14 & 16 February 2015 Cambridge, MA |
Zephy Chang - 9th place Speaker Award in Varsity Public Forum Debate Mira Li - Quarter-finalist - Original Oratory Deika Albert & Hannah Phan - Octa-finalists - JV Public Forum Debate Sophia Guan & Carol Zhang - Octa-finalists - JV Public Forum Debate Claire Deng & Daniel Abdulah - Double-Octa-finalists - JV Public Forum Debate |
NCFL National Qualifiers
7 February 2015
Shrewsbury High School
7 February 2015
Shrewsbury High School
Look Who Qualified to Compete in Ft. Lauderdale, Florida in May
NSDA National Qualifiers
30-31 January 2015
Newton South High School
30-31 January 2015
Newton South High School
Traveling to Dallas, TX in June
Jasper Primack - U.S. Extemporaneous Speaking James Rao - U.S. Extemporaneous Speaking Winson Ye - U.S. Extemporaneous Speaking Jason Ma - International Extemporaneous Speaking Shira Abramovich & Amanda Stavis - Duo Interpretation Ethan Kestenbarg & Sachin Srivastava - Public Forum Debate Jared Goodfriend & Malcolm Davis - Public Forum Debate SCHOOL AWARDS Leading Chapter Award District Sweepstakes Award for Overall Excellence Top Debate School at NSDA Quals |
FINALISTS
2nd Place - Aidan Bassett - Declamation 2nd Place - Zephy Chang & Jae Seung Lee - Public Forum Debate 3rd Place - Jonathan Kirshenbaum - Oral Interp 4th Place - Jason Ma - Extemporaneous Speaking SEMI-FINALISTS James Rao - Extemporaneous Speaking Kim Gravlin - Oral Interp Jessica Landon - Oral Interp Aidan Bassett - Oral Interp Shira Abramovich & Amanda Stavis - Duo Interp |
QUARTER-FINALISTS
Aidan Bassett - Original Oratory OCTA-FINALISTS Ben Silvian & Daniel A. Goldstein - PF Debate DOUBLE OCTA-FINALISTS Sachin Srivastava & Ethan Kestenberg - PF Debate Kayla Chang & Karina Aguilar - PF Debate |
Newton South Winter Festival
10 January 2015
NSHS 1st Place Overall
10 January 2015
NSHS 1st Place Overall
FIRST PLACE
Jasper Primack - Varsity Extemp Rhea Dudani & Yuval Dinoor - Duo Interp Jasper Primack - Impromptu Naomi Li - Novice Reading Winston Jiang - Radio Broadcasting Lily Borak - Play Reading "Arabian Nights" - Multiple Reading Dudani, Dinoor, Nadai, Sockwell, Hinenzon, & Martignoni SECOND PLACE Aidan Bassett - Declamation Rhea Dudani - Original Oratory Jonathan Kirshenbaum - Prose Reading Emma Spector - Impromptu Sam Fishman & Ayush Upneja - PF Debate THIRD PLACE Shira Abramovich & Amanda Stavis - Duo Nicholas Kieran - Impromptu Karen Weinstock - Prose Reading Where the Wild Things Are - Multiple Reading Weinstock, Williams, Dolev, Landon, & Bassett |
FOURTH PLACE
Matthew Gubenko - Impromptu Aidan Bassett - Original Oratory Zander Tower - Varsity Extemp FIFTH PLACE Lily Borak - Dramatic Performance Liel Dolev & Rebecca Williams - Duo Interp James Rao - Impromptu Nighat Ansari - Radio Broadcasting Malcolm Davis - PF Debate Speaker Award SIXTH PLACE Nero Wu - Novice Extemp Sasha Kuznetsov - Novice Reading Jessica Landon - Prose Reading Anna Neumann - PF Debate Speaker Award SEVENTH PLACE Rebecca Shaar - PF Debate Speaker Award |
SEMI-FINALIST
Terese Coste - Prose Reading Bhavik Nagda - Congressional Debate Emma Spector - Prose Reading Isabella Xie - Prose Reading QUARTER-FINALIST Anna Neumann & Niki Samtani - PF Debate Sophia Guan & Cam Martin - PF Debate TOP NOVICE Ben Timbers - Varsity Extemp HONORABLE MENTION Teresa Coste - Prose Reading Yuval Dinoor - Children's Literature Reading Emma Spector - Prose Reading Amanda Stavis - Children's Literature Isabella Xie - Prose Reading |
Holly Festival at Natick
20 December 2014
NSHS 2nd Place Overall
20 December 2014
NSHS 2nd Place Overall
Lincoln-Sudbury Showdown
6 December 2014 NSHS 1st Place Overall FIRST PLACE Winson Ye - Varsity Extemp Nighat Ansari - Radio Broadcasting Yuval Dinoor & Rhea Dudani - Duo Interp Lily Borak - Play Reading Sam Fishman - Public Forum Speaker Award "Where the Wild Things Are" - Multiple Reading A. Bassett, L. Dolev, J. Landon, K. Weinstock, R. Williams SECOND PLACE Yuval Dinoor - Children's Literature Reading Aidan Bassett - Declamation Anton Malin - Radio Broadcasting Veronica Podolny & Rebecca Shaar - PF Debate Liel Dolev & Rebecca Williams - Duo Interp "Arabian Nights" - Multiple Reading Y. Dinoor, R. Dudani, S. Hinenzon, M. Martignoni, R. Nadai, M. Sandler THIRD PLACE Shira Abramovich & Amanda Stavis - Duo Interp Rhea Dudani - Original Oratory Kim Gravlin - Prose Reading Zephy Chang - Public Forum Speaker Award FOURTH PLACE Ben Timbers - Novice Extemp FIFTH PLACE Esther Kaplun - Children's Literature Reading Veronica Podolny - Public Forum Speaker Award Hannah Phan & Zephy Chang - PF Debate SIXTH PLACE Rachel Nadai - Children's Literature Reading Naomi Li - Play Reading Jared Goodfriend & Malcolm Davis - PF Debate |
SEVENTH PLACE Rebecca Shaar - Public Forum Speaker Award QUARTER-FINALS in Public Forum Debate (top 8 teams) Zephy Chang & Hannah Phan Jared Goodfriend & Malcolm Davis |
Princeton University
5-7 December 2014 Jasper Primack - 2nd Place Extemporaneous Speaking Jason Ma - Quarterfinalist (Top 24) Extemporaneous Speaking Run Off Round (Partial Triple Octos) Karina Aguilar and Kayla Chang Run Off Round (Partial Triple Octos) Cassandra Luca and Anna Neumann |
Gracia Burkill Memorial
15 November 2014
15 November 2014
FIRST PLACE
Aidan Bassett - Declamation Yuval Dinoor - Novice Reading Liel Dolev & Rebecca Williams - Duo Interp Anton Malin - Radio Broadcasting "Arabian Nights" - Multiple Reading Yuval Dinoor, Liel Dolev, Rhea Dudani, Acia Gankin, Stav Hinenzon and Liza Sockwell, SECOND PLACE Winston Jiang - Radio Broadcasting James Rao - Varsity Extemp THIRD PLACE Nighat Ansari - Radio Broadcasting Lily Borak - Play Reading Karen Weinstock - Prose Reading FOURTH PLACE Jessica Landon - Prose Reading Mira Li - Original Oratory Ben Timbers - Novice Extemp |
FIFTH PLACE
Matthew Gubenko - Varsity Extemp SIXTH PLACE Shira Abramovich - Poetry Reading SEVENTH PLACE Amanda Stavis - Children's Literature Reading SEMI-FINALIST Isabella Xie - Prose Reading HONORABLE MENTION Acia Gankin - Dramatic Performance Nicholas Kieran - Varsity Extemp Eli Lerner - Radio Broadcasting |
AWARD for PLACING FIRST in a ROUND
Michelle Cheng - Children's Literature Sierra Weintraub - Children's Literature Aidan Bassett - Declamation Acia Gankin - Dramatic Performance Liel Dolev - Duo Interp Rebecca Williams - Duo Interp "Arabian Nights" - Multiple Reading Yuval Dinoor - Novice Reading Shira Abramovich - Original Oratory Rhea Dudani - Original Oratory Mira Li - Original Oratory Shira Abramovich - Poetry Reading Aidan Bassett - Poetry Reading Sakshi Das - Prose Reading Jessica Landon - Prose Reading Karen Weinstock - Prose Reading Isabella Xie - Prose Reading Nighat Ansari - Radio Broadcasting Eli Lerner - Radio Broadcasting Anton Malin - Radio Broadcasting Winston Jiang - Radio Broadcasting Matt Gubenko - Varsity Extemp Nicholas Kieran - Varsity Extemp James Rao - Varsity Extemp |
Manchester-Essex
31 Oct - 1 Nov 2014
FIRST PLACE
Ben Silvian & Daniel A. Goldstein
in Public Forum Debate
31 Oct - 1 Nov 2014
FIRST PLACE
Ben Silvian & Daniel A. Goldstein
in Public Forum Debate
Dighton-Rehoboth
1 November 2014
NSHS 2nd Place overall
FIRST PLACE
Varsity Extemp - Jasper Primack
Prose Reading - Aidan Bassett
SECOND PLACE
Varsity Extemp - Jason Ma
Declamation - Aidan Bassett
THIRD PLACE
Radio Broadcasting - Eli Lerner
FOURTH PLACE
Novice Extemp - Andrew Fu
Prose Reading - Jessica Landon
Childrens' Literature - Maya Michlin
1 November 2014
NSHS 2nd Place overall
FIRST PLACE
Varsity Extemp - Jasper Primack
Prose Reading - Aidan Bassett
SECOND PLACE
Varsity Extemp - Jason Ma
Declamation - Aidan Bassett
THIRD PLACE
Radio Broadcasting - Eli Lerner
FOURTH PLACE
Novice Extemp - Andrew Fu
Prose Reading - Jessica Landon
Childrens' Literature - Maya Michlin
FIFTH PLACE
Novice Extemp - Nero Wu Varsity Extemp - James Rao Original Oratory - Shira Abramovich Prose Reading - Karen Weinstock SIXTH PLACE Prose Reading - Kim Gravlin |
FINALIST
Congress - Jaehun Lee HONORABLE MENTION Oratory - Mona Baloch TOP NOVICE Prose Reading - Ariel Hirschorn |
Bronx Science
17-19 October 2014
17-19 October 2014
Jasper Primack - 1st Place - Extemporaneous Speaking
Quarter-Finalists: Ethan Kestenberg & Sachin Srivastava - Public Forum Debate (top 8)
Semi-Finalist: Aidan Bassett - Prose & Poetry Reading (top 12)
Quarter-Finalist: Jason Ma - Extemporaneous Speaking (top 24)
Quarter-Finalist: Aidan Bassett - Original Oratory (top 24)
Double-Octo Finalists: Jae Seung Lee & Zephy Chang - Public Forum Debate (top 32)
Yale University
19-21 September 2014
NSHS - 8th Place overall
19-21 September 2014
NSHS - 8th Place overall
Speech Events
Jasper Primack - 1st Place - Extemp Mira Li - 5th Place - Original Oratory Semi-finalist Aidan Bassett - Oral Interp (Prose & Poetry Reading) Quarter-finalist Shira Abramovich - Oral Interp (Prose & Poetry Reading) Octa-finalists Jason Ma - Extemporaneous Speaking Shira Abramovich - Original Oratory |
Public Forum Debate (213 two-person teams)
5th place speaker: Zephy Chang Semi-finalists Zephy Chang & Jae Seung Lee Quarter-Finalists Sachin Srivastava & Ethan Kestenberg Double Octafinalists Bella Ehrlich & Feli Kuperwasser |